List Motywacyjny
Jak zacząć?
Zanim zaaplikujesz, przeczytaj uważnie informacje na stronie internetowej kursu oraz przewodnik. Upewnij się, że wiesz, jaki jest to typ wydarzenia oraz jakich uczestników poszukują organizatorzy.
Pamiętaj również o obowiązkowych zasadach:
używaj jedynie znaków z alfabetu łacińskiego, ponieważ inne znaki nie zostaną rozpoznane,
pisz swój list w języku angielskim.
Krok 1 - Bądź sobą i postaraj się o oryginalność
Pisząc list motywacyjny, powinieneś zaprezentować się w jak najlepszy sposób. Twoim celem jest pokazanie osobom czytającym list, co sprawia, że jesteś wyjątkowy i idealnie wpasowujesz się w profil uczestnika, jakiego szukają.
Organizatorzy będą szukali osób, które są zainteresowane nie tylko merytoryczną częścią kursów, ale również innymi aktywnościami (jak integracje), w których uczestnictwo jest obowiązkowe. Nie jest to wymagane, aby wspominać o swojej gotowości do zabawy, ale organizatorzy na pewno wezmą pod uwagę fakt, czy dana osoba byłaby chętna na aktywności niezwiązane z naukową stroną kursu.
Zatem – co zrobić?
Krótko mówiąc – bądź kreatywny! Twój list będzie jednym z wielu, które organizatorzy będą czytać, więc warto się postarać, aby czymś się wyróżnić. Wybierz styl, który najlepiej odda to, kim jesteś: napisz wiersz, piosenkę, może opowiadanie – co tylko w duszy ci gra. A co z żartami? Są jak najbardziej mile widziane! Ale nie wplataj ich na siłę. Pamiętaj – bądź sobą!
Krok 2 - Wiedza i umiejętności
Jeśli chcesz mieć pewność, że twój list motywacyjny przyniesie ci sukces, nie zapomnij opisać swojego zainteresowania tematyką kursu. Zanim zaczniesz pisać, pamiętaj, żeby sprawdzić informacji o tym, na jakim poziomie będą zajęcia oraz wszelkich innych uwag organizatora.
O czym pisać?
Pokaż organizatorom swój entuzjazm i ciekawość dotyczącą tematyki kursu. Możesz wspomnieć, w jaki sposób pomoże ci w przyszłości (kariera/własny biznes/studia). Pomyśl o umiejętnościach, osiągnięciach, edukacji, które czynią cię idealnym kandydatem. Skup się również na tym, co oni mogą zyskać dzięki twojej obecności. Napisz, co wywarło na tobie największe wrażenie w kontekście danego kursu i dlaczego chcesz zdobyć wiedzę w tej dziedzinie.
Ponownie, staraj się nie opisać po prostu faktów – zrób to w ciekawy sposób, przyjemny do czytania!
Krok 3 - Zainteresowanie krajem
Kolejnym ważnym elementem w liście motywacyjnym jest okazanie zainteresowania krajem i miastem, w którym będzie się odbywał kurs. Jeśli znasz jakieś ciekawostki, tradycje, historię, możesz o tym wspomnieć w swoim liście.
Jeśli masz jakieś konkretne miejsce, które chcesz zobaczyć, możesz zacząć pisać swój list zaczynając od opisania, jak bardzo jesteś podekscytowany, że w końcu będziesz mógł odwiedzić to miejsce.
Poszukaj informacji o mieście, w którym odbędzie się kurs. Wspomnij o miejscach, które chciałbyś zobaczyć oraz które elementy kultury najbardziej cię pociągają. Możesz również odnieść się do tradycyjnej kuchni charakterystycznej dla danego regionu, a której chciałbyś spróbować. Pokaż, że cieszy cię myśl o możliwości poznania tej kultury.
Ważne jest także, aby przekazać, jakie wartości kulturowe ty możesz wnieść do tego wydarzenia. Zaprezentuj różnorodność, jaką wprowadzi twoja obecność. W ten sposób pokażesz, że kulturowy aspekt kursów nie jest ci obojętny, że będziesz odpowiednią osobą w odpowiednim miejscu.
Co robić, a czego nie?
TAK | NIE |
Przeczytaj wszystkie informacje o kursie, na który aplikujesz. | Używanie zwrotów formalnych i stylu formalnego. |
Zwróć uwagę, jaki list motywacyjny wysyłasz w przypadku, gdy aplikujesz na więcej niż jeden kurs. | Skupianie się na tym, co i gdzie studiujesz – to nie jest CV. |
Pomyśl o trzech niestandardowych pytaniach – są one bardzo ważne w procesie selekcji. Poświęć im chwilę i poszukaj informacji na dane tematy. | Wstawianie linków lub znaków z innych alfabetów niż łacińskiego. |
Bądź kreatywny i używaj dowolnego formatu swojego listu, który będzie miły dla oka i przyjemny do czytania. Pamiętaj, że tylko normalny tekst może zostać przesłany, ale to nie powstrzymuje nikogo przed zostaniem mistrzem Worda i stworzeniem cuda. | Wstawianie na siłę żartów lub czegokolwiek, czego w rzeczywistości nigdy byś nie powiedział – pisz zgodnie z prawdą. |
Pokaż organizatorom, że jesteś świetnym reprezentantem swojej kultury i wniesiesz wiele do różnorodności kursu. Bądź otwarty i pokaż to wszystkim! | Kopiowanie rzeczy, które nie mają związku z tekstem – upewnij się, że wszystko jest spójne. |
Uporządkuj swoje pomysły i zapisz je gdzieś, żeby nie zaginęły! | Wysyłanie aplikacji na ostatnią chwilę – miej na uwadze to, że w takiej sytuacji system może się zawiesić. Lepiej wysłać aplikację parę dni wcześniej i sprawdź, czy na pewno została zapisana. Jeśli napotkasz jakieś problemy, skontaktuj się z BEST Helpdesk. |
Zaprezentuj swoje myśli w uporządkowany sposób i w nie za długiej formie. Pamiętaj, że organizatorzy będą chcieli dowiedzieć się o tobie jak najwięcej bez spędzania godzin nad listem. | Prezentowanie swoich myśli w bardzo krótki sposób lub w bardzo długi sposób – pamiętaj, że jednostronne dokumenty działają najlepiej! |
Marcel Boxberger
BEST Awareness Responsible
marcel.boxberger@best.gdansk.pl
Igor Puchacz
BEST Awareness Responsible
igor.puchacz@best.gdansk.pl